ghadir.tebyan.net
کد خبر : 41260
تاریخ انتشار : 6 دی 1392 10:27
تعداد بازدید : 109

ظهور شیطان در منا

پیامبر(ص)فرمود:«ای علی!راست می گوید. کسی از قریش تو را دشمن نمی دارد مگر زنازاده و کسی از انصار تو را دشمن نمی دارد مگر یهودی و کسی از عرب تو را دشمن نمی دارد مگر زنازاده و کسی ...».

 

بعد از ایراد خطبه ی مهم توسط پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله،در مسجد خیف خداوند آیات 41و 42 سوره زخرف را نازل کرد. آنگاه آیات 93 و94 سوره مومنون ... همچنین آیاتی از برخی سور مبارکه در آن هنگام بر حضرت نازل شد.

طبق نظر مفسّرین،کلیه ی آیات ناظر به وجود امیرالمومنین علی علیه السلام می باشد. 1

پیامبر در حالی که سوار بر شتر و دست مبارکش بر شانه ی علی(ع) بود می فرمود:

خدایا!آیا من ابلاغ کردم؟آیا ابلاغ کردم؟این پسر عمویم و پدر فرزندانم است.خدایا،هر کس با او دشمنی کند با صورت در آتش افکن!2

در روز دوازدهم نیز،بعد از اقامه نماز صبح،رمی جمرات سه گانه انجام شد.در این هنگام اتفاقات جالبی روی داد.

 ظهور شیطان در منا

در آخرین حج پیامبر صلی الله علیه و آله که به غدیر ختم شد، مردم در منا کنار پیامبر صلی الله علیه و آله جمع شده بودند. چشمشان به فردی افتاد که بسیار زیبا نماز می خواند و به درگاه خدا ناله می کرد. کسانی که حاضر بودند، گفتند:

«یا رسول الله! چه نماز زیبایی می خواند!»

پیامبر در جواب فرمود:

«این همان شیطان است که پدر شما را از بهشت بیرون کرد».

در اینجا امیرالمؤمنین علیه السلام با بی اعتنایی به او  رو کرد و فرمود:

«إن شاء الله روزی تو را خواهم کشت».

شراکت شیطان با دشمن امیرالمؤمنین علیه السلام

شیطان پاسخ داد:

«تا وقت معلوم از طرف پرودگار بر قتل من قادر نخواهی بود. چرا قصد قتل مرا کردی؟ به خدا قسم احدی تو را دشمن نمی دارد مگر آنکه نطفه ی من قبل از

نطفه ی پدرش در رحم مادرش قرار می گیرد. من در اموال و اولاد دشمنان تو شریک هستم. آن گاه با اشاره به آیه ی 64 سوره اسراء گفت این همان کلام

خداوند است که می فرماید: در اموال و اولاد آنها شریک باش.»

پاکی ولادت و محبت امیرالمؤمنین علیه السلام

سپس پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود:

«ای علی! راست می گوید. کسی از قریش تو را دشمن نمی دارد مگر زنازاده و کسی از انصار تو را دشمن نمی دارد مگر یهودی و کسی از عرب تو را دشمن نمی دارد مگر زنازاده و کسی از بقیه ی مردم تو را دشمن نمی دارد مگر شقاوتمند.»

سپس لحظاتی سر مبارک خود را پایین انداخت و بعد سر خود را بلند کرد و فرمود:

«ای انصار! فرزندان خود را بر محبت علی عرضه کنید! اگر پاسخ مثبت دادند، فرزندان شما هستند و اگر نپذیرفتند فرزند شما نیستند.»

یادآوری چند نکته:

1. نماز زیبا ملاک نیست. شیطان هم نماز زیبا می خواند. متأسفانه برخی کسانی که برای حج تمتع یا حج عمره مشرف می شوند، جذب نماز ظاهری آنان می شوند. غافل از اینکه شیطان هم نماز زیبا می خواند.

طاعات منکران ولایت قبول نیست

صد بار اگر ز چشمه ی زمزم وضو کنند

2. اشاره ی امیرالمؤمنین علیه السلام به قتل شیطان و پاسخ او اشاره به داستان طرد شیطان است. در آن داستان خدای متعال به شیطان می فرماید:

«از اینجا خارج شو! تو رانده شده هستی و لعنت من تا روز قیامت بر تو خواهد بود.3»

شیطان در جواب می گوید:

«خدایا! مرا تا روز قیامت مهلت بده4»

خداوند در جواب می فرماید:

«تو تا وقت معلومی مهلت داری5

در روایات آمده است که خداوند به ازای عباداتی که کرده بود، او را مهلت داد6. هم چنین آمده است که  منظور از وقت معلوم، ظهور امام زمان علیه السلام است. اما اینکه شیطان به دست چه کسی کشته می شود روایات چند دسته می شوند. برخی می گویند به دست خود امام زمان علیه السلام  کشته می شود، بعضی می گویند به دست امیرالمؤمنین علیه السلام و بعضی می گویند به دست پیامبر صلی الله علیه و آله این کار صورت می گیرد7. زیرا ما قائل به رجعت و بازگشت ائمه پس از ظهور امام زمان علیه السلام هستیم.

3.آیه ی 64 سوره ی اسراء به اجازه هایی که توسط خدای متعال به شیطان داده شده است، اشاره دارد. دو عدد از آن اجازه ها شریک شدن شیطان در فرزندان و اموال انسان است که در روایات مصادیق مختلفی برای آن بیان شده است که این داستان یکی از مصادیقش در اینجا بیان شده است.

 پی نوشت ها:

1.سنن ترمذی+بحار ج32ص193

2.المعجم الاوسط ج5ص300

3. سوره حجر(15): 34 و 35

4. همان: 36

5. همان: 37 و 38

6. تفسیر البرهان: 3: 366

7. همان: 365 و 366 

منبع: سایت ابوتراب


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :