ghadir.tebyan.net
کد خبر : 43493
تاریخ انتشار : 7 بهمن 1392 15:23
تعداد بازدید : 105

ابليس و شياطين در غدير

بخدا قسم، از اصحاب عليّ (که نمي‏توانم بر آنهاتسلّط داشته باشم)! ولي خداوندا، قسم به عزّت و جلالت، گناهان را براي آنان (يعني شيعيان علي) زيبا جلوه خواهم داد تا با ارتکاب آن ايشان را به درگاه تو مبغوض نمايم.

 ابليس و دار و دسته‏ اش -اين دشمنان سخت کوش انسان- «غدير» را هولناکترين مقطع براي خود به حساب آوردند. آنان واهمه داشتند که پس از غدير، راه گمراهيِ انسانها بسته شود. به همين جهت در آن روز، بسيار محزون بودند و فريادشان بلند بود.

ولي شياطين انسي به فرياد ابليس و گروهش رسيدند و در همان غدير وعده‏ هايي به او دادند و نقشه‏ هايي کشيدند و توطئه‏ هايي نمودند که آن حزن و اندوه و فريادهاي شيطان يکباره تبديل به خوشحالي و سرور گرديد.

هنگامي که پس از رحلت پيامبر صلي اللَّه عليه و آله اجراي دقيق آن نقشه‏ ها را در سقيفه ديدند سر از پا نمي ‏شناختند، و ابليس (بزرگِ شياطين) در آن روز تاجگذاري کرد و دستور شادي و سرور رسمي به گروهش داد.

احاديثي که ذيلاً ذکر مي‏ شود شاهد اين مدعا است.

فرياد شيطان در غدير

امام باقر عليه ‏السلام فرمود: ابليس چهار مرتبه فرياد بلند کشيده است: روزي که مورد لعن خداوند قرار گرفت، روزي که از آسمانها به زمين فرستاده شد، روزي که پيامبر صلي اللَّه عليه و آله مبعوث شد، روز غدير خم (که اميرالمؤمنين عليه ‏السلام منصوب شد).1

وعده ‏هاي منافقين به شيطان

امام باقر عليه‏السلام فرمود: هنگامي که پيامبر صلي اللَّه عليه و آله دست اميرالمؤمنين عليه‏السلام را گرفت و فرمود: «مَنْ کُنْتُ مَوْلاهُ فَعَليٌّ مَوْلاهُ»، ابليس و بزرگان گروهش حاضر بودند.

شياطين به او گفتند: به ما چنين نگفته بودي! بلکه خبر داده بودي که هرگاه پيامبر از دنيا برود اصحاب او متفرق مي‏شوند! اين طور که او صحبت کرد برنامه‏ ي مستحکمي را پيش‏بيني کرد که هر کدام از جانشينانش هم از دنيا برود ديگري به جاي او مي‏ نشيند!

ابليس در پاسخ گفت:

برويد، که اصحاب او به من وعده داده ‏اند که به هيچيک از گفته‏ هاي او اقرارنکنند، و آنان هرگز اين وعده‏ ي خود را نمي‏ شکنند!2

سرور و شادي شيطان از کفر و ارتداد مسلمين

امام باقر عليه‏ السلام فرمود:

هنگامي که پيامبر صلي اللَّه عليه و آله در روز غدير دست اميرالمؤمنين عليه‏ السلام را گرفت، ابليس در بين گروهش فريادي کشيد و  همه ‏ي شياطيني که در خشکي و دريا بودند نزد او گرد آمدند و گفتند: اي آقاي ما، و اي مولاي ما، چه نگراني برايت پيش آمده است؟ ما فريادي وحشتناک تر از اين از تو نشنيده بوديم!

ابليس گفت:

اين پيامبر کاري کرد که اگر به نتيجه برسد هرگز معصيت خداوند انجام نخواهد گرفت.

شياطين گفتند: اي آقاي ما، و اي مولاي ما، تو بودي گمراه کننده ‏ي آدم!!

هنگامي که منافقين در بين خود گفتند: «پيامبر از روي هواي نفس سخن‏ مي‏گويد»، و يکي از آن دو نفر (ابوبکر و عمر) به ديگري گفت: «نمي‏بيني چگونه چشمانش در سرش مانند مجانين مي‏گردد»، هنگامي که اين سخنان را گفتند ابليس از خوشحالي فريادي کشيد و دوستانش را جمع کرد و گفت: «شما مي‏دانيد که من قبلاً گمراه کننده‏ ي آدم بوده‏ ام»!؟ گفتند: آري. ابليس گفت: «آدم عهد و پيمان را شکست ولي به خداوند کافر نشد؛ اينان عهد و پيمان را شکستند و به پيامبر کافر شدند»!!

هنگامي که پيامبر صلي اللَّه عليه و آله از دنيا رفت و مردم غير علي عليه‏ السلام را براي خلافت بپا داشتند، ابليس تاج پادشاهي بر سر گذاشت و منبري نصب کرد و بر روي آن نشست و شياطينش را جمع کرد و به آنان گفت:

شادي کنيد، چرا که تا امام قيام نکند خداوند اطاعت نمي ‏شود.3

تلاش شيطان براي به گناه کشيدن شيعيان

امام صادق عليه ‏السلام فرمود: هنگامي که پيامبر صلي اللَّه عليه و آله سخنانش را در غدير فرمود و اميرالمؤمنين عليه‏السلام را براي مردم نصب کرد، ابليس فريادي کشيد که بزرگانِ گروهش نزد او جمع شدند و گفتند: اي بزرگِ ما، اين چه فريادي بود؟! ابليس گفت:

واي بر شما ! امروز مانند روز عيسي است!

بخدا قسم، مردم را در اين باره گمراه خواهم کرد...

بار ديگر ابليس فريادي کشيد و بزرگان گروهش نزد او جمع شدند و گفتند: اي بزرگِ ما، اين فريادِ دوم چه بود؟! ابليس گفت:

خداوند در باره‏ ي گفته‏ ي من آيه‏ اي نازل کرد: «وَلَقَدْ صَدَّقَ عَلَيْهِمْ اِبْليسُ ظَنَّهُ»: «ابليس گمان خود را بر آنان به صدق رسانيد».

سپس ابليس به سوي آسمان متوجه شد و گفت:

خداوندا، به عزّت و جلالت قسم، گروه هاي هدايت يافته را هم به بقيه ملحق خواهم کرد!

در اينجا پيامبر صلي اللَّه عليه و آله - که متوجه رفتار ابليس بود- اين آيه را از جانب خداوند تلاوت فرمود: «اِنَّ عِبادي لَيْسَ لَکَ عَلَيْهِمْ سُلْطانٌ» : «تو را بر بندگانِ واقعيِ من تسلط و راهي نيست».

بار ديگر ابليس فريادي کشيد و بزرگان گروهش بسوي او باز گشتند و پرسيدند: اين فرياد سوم چه بود؟ ابليس گفت:

بخدا قسم، از اصحاب عليّ (که نمي‏توانم بر آنهاتسلّط داشته باشم)! ولي خداوندا، قسم به عزّت و جلالت، گناهان را براي آنان (يعني شيعيان علي) زيبا جلوه خواهم داد تا با ارتکاب آن ايشان را به درگاه تو مبغوض نمايم.4

سخن شيطان با پيامبر در غدير

شيطان در روز غدير به صورت پيرمردي زيبا روي نزد پيامبر صلي‏اللَّه عليه و آله آمد و گفت:

اي محمد، چقدر کم‏ اند آنان که واقعاً طبق گفته‏ هايت با تو بيعت مي‏ کنند!!5

حزن شيطان در غدير، و سرور او در سقيفه

اميرالمؤمنين عليه‏السلام فرمود: پيامبر صلي اللَّه عليه و آله به من خبر داد که: ابليس و رؤساي اصحاب او هنگام منصوب شدن من در روز غدير حاضر بودند. در آن روز، اصحاب ابليس رو به او کردند و گفتند:

اين امت مورد رحمت قرار گرفتند و از گمراهي محفوظ شدند، و ديگر نه ما را و نه تو را بر آنان راهي نيست، چرا که امام و پناه خود بعد از پيامبرشان را شناختند. ابليس با ناراحتي و اندوه از آنان جدا شد.

اميرالمؤمنين عليه‏ السلام در ادامه‏ ي کلامش فرمود: پيامبر صلي اللَّه عليه و آله به من خبر داد: آن هنگام که مردم بعد از وفات من بيعت تو را بشکنند، ابليس اصحابش را جمع مي‏ کند و آنان در مقابل او به سجده در مي‏ آيند و مي‏ گويند:

اي آقاي ما، اي بزرگِ ما، تو بودي که آدم را از بهشت بيرون کردي!

ابليس مي‏ گويد:

کدام امت بعد از پيامبرشان گمراه نشدند؟! هرگز!! شما گمان مي‏ کنيد من بر اينان سلطه و راهي ندارم؟! چگونه ديديد مرا هنگامي که کاري کردم تا امر خدا و پيامبر را درباره‏ ي اطاعتِ علي بن ابي طالب کنار گذاردند؟...6

پی نوشت :

1.بحارالأنوار: ج 37 ص 121.

2. بحارالأنوار: ج 37 ص 120 و 168. عوالم: ج 3:15 ص 125 و 135.

3. روضه ‏ي کافي: ص 344 ح 542. جمله ي آخر اين حديث در متن عربي چنين است: «لايُطاعُ اللَّهُ حَتّي يَقُومَ الإمامُ». اين جمله احتمال دو معني دارد: الف: تا امام بر حقي امور را به دست نگيرد خدا اطاعت نمي‏ شود. ب: تا امام زمان عجل اللَّه فرجه قيام نکند خدا بطور کامل اطاعت نمي ‏شود.

4. بحارالانوار:ج 37 ص 164 و 165.

5. بحارالانوار: ج 37 ص 135. عوالم: ج 3:15 ص 303.

6. کتاب سليم: ح 579. روضه ‏ي کافي: ص 343 ح 541.

 برگرفته از کتاب : گزارش لحظه به لحظه از واقعه غدیر

به قلم : محمد باقر انصاری زنجانی

منبع: سایت ابوتراب


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :