ghadir.tebyan.net
کد خبر : 45204
تاریخ انتشار : 21 بهمن 1392 15:44
تعداد بازدید : 171

پیامبر فرمود: جانشینم علی است!

برادرم و وزیرم و جانشینم در اهل بیتم و بهترین کسی که بعد از خود باقی می گذارم،که او دِین مرا ادا می کند و به وعده های من وفا می نماید، علی بن ابی طالب است.

پرسش مردم از جانشینی پیامبر صلی الله علیه و آله

در حالی که مراسم حج کم کم به پایان خود نزدیک می شد،سوره نصر بر پیامبر صلی الله علیه و آله نازل شد. به محض نزول این سوره، پیامبر به طور رسمی نزدیکی مرگ خویش را خبر داد و فرمود:

"نفسم به من خبر می دهد که در این سال قبض روح خواهم شد."1

طبیعتا اولین مسئله ای که پس از نزول این سوره و شنیدن این خبر به ذهن همه خطور کرد، جانشینی حضرت بود. اصحاب پیامبر سراغ سلمان فارسی رفتند و از او خواستند تا از حضرت درباره ی جانشینی و این که محبوب ترین افراد نزد وی کیست سوال کند. در پاسخ این سوال حضرت تعللی نموده و تا سه بار آن را به تاخیر انداخت و گویا مردم را نسبت به مسئله حساس تر کرد. سپس فرمود:

"برادرم و وزیرم و جانشینم در اهل بیتم و بهترین کسی که بعد از خود باقی می گذارم،که او دِین مرا ادا می کند و به وعده های من وفا می نماید، علی بن ابیطالب است."2

گفتار صریح پیامبر درباره ی جانشینی علی بن ابیطالب علیه السلام

دومین پیامد نزول سوره نصر آن بود که پیامبر،امیرالمومنین را فرا خوانده و به او فرمود:

"یا علی! آنچه بدان وعده داده شده بودم آمد. فتح آمد و مردم گروه گروه در دین خدا داخل شدند. هیچ کس از تو سزاوار تر به قرار گرفتن در مقام من نیست. به خاطر پیش تر بودن تو در اسلام و نزدیکی تو با من و  دامادی تو نسبت به من و این که سیّده زنان جهان همسر توست، و قبل از آن حمایت هایی که پدرت ابوطالب درباره ی من داشت و گرفتاری هایی که هنگام نزول قرآن به خاطرش متحمّل شد..." 3

سومین واکنش پیامبر به نزول سوره،آن بود که در فرصت باقیمانده از آخرین روز مراسم حج ،مردم را در کنار مسجد"خیف" جمع کرد و سخنرانی مفصّلی برای آنان ایراد کرد.

پی نوشت ها:

1. امتال الاسماع.ج2ص447+عدةالداعی:ص279+بحار+اقبال

2. تفسیر فرات ص613+شرح الاخبار

3. شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید:ج9ص174+بحار+ینابیع المودّة

با تصرف و تلخیص از کتاب گزارش حجةالوداع محمد باقر انصاری

منبع: سایت تخصصی امیرالمومنین_ ابوتراب


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :