ghadir.tebyan.net
کد خبر : 45265
تاریخ انتشار : 21 بهمن 1392 21:14
تعداد بازدید : 244

اتفاق حیرت انگیز در یمن

امیرالمومنین علیه السلام با صدای بلند فریاد زد: ای درختان، ای سنگ ها،ای زمین ها، محمد رسول الله به شما سلام می رساند. ناگهان درختان و سنگ ها و زمین ها به لرزه در آمدند و یکصدا گفتند: بر محمد رسول الله و بر تو سلام!

امیرالمومنین در یمن

همان طور که در مطلب قبل اشاره شد، همزمان با آماده سازی مردم برای شروع سفر به مکه، امیرالمومنین علیه السلاماز طرف پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و به همراه لشکری، مدینه را به قصد سرزمین یمن برای دعوت آنان به اسلام ترک کرد.

علت این سفر آن بود که قبل از حجة الوداع، پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله ، خالد بن ولید را با گروهی از مسلمانان به یمن فرستاد تا آنان را به اسلام دعوت کنند. آنان شش ماه در یمن ماندند و مردم را به اسلام دعوت کردند، ولی حتی یک نفر هم دعوت آنان را اجابت نکرده و مسلمان نشد! وقتی خبر این ماجرا به پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله رسید، ناراحت شد و به امیرالمومنین علیه السلام دستور داد به یمن برود و خالد را بازگرداند و اگر کسی از همراهان او خواست تا با حضرت بماند مانعی ندارد. پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله دستور داد آنان را به اسلام دعوت کند و احکام حلال و حرام را به آنان بیاموزد و خمس را از آنان بگیرد و در مسیر بازگشت از مسیحیان نجران جزیه1 و از مسلمانان آنجا زکات بگیرد.

 همچنین بهامیرالمومنین علیه السلام فرمود:" یا علی! تا کسی را دعوت نکرده ای با او جنگ مکن. به خدا قسم اگر خدا به دست تو کسی را هدایت کند برای تو بهتر است از آنچه خورشید بر آن تابیده و غروب کرده است، و ولای او برای توست یعنی اگر وارث نداشته باشد تو از او ارث می بری..."

از سوی دیگر بین دو قوم در یمن اختلاف افتاده بود و قرار بود پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله شخصی را برای حل اختلاف بفرستد. در این باره پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله به ایشان فرمود: برای اصلاح و حل اختلاف آنان می روی. امیرالمومنین علیه السلام عرض کرد: یا رسول الله! نفرات آنان زیاد است و من جوان هستم. پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمود: یا علی!برای فراز گردنه ی "فیق" که رسیدی با بلندترین صدا بگو :

 ای درختان، ای سنگ ها،ای زمین ها،محمد رسول الله به شما سلام می رساند.

امیرالمومنین علیه السلام حرکت کرد و پس از چند روز  پیمودن راه به بالای گردنه ی "فیق" رسید که از آنجا مشرف به سرزمین یمن بود. مردم بعد از خبردار شدن، دسته جمعی به طرف حضرت آمدند. در حالی که نیزه ها را به سویش نشانه رفته بودند و کمان ها بر دوش انداخته و اسلحه بر کشیده می آمدند.

امیرالمومنین علیه السلام از همان بالای گردنه با صدای بلند فریاد زد: ای درختان، ای سنگ ها،ای زمین ها،محمد رسول الله به شما سلام می رساند.

ناگهان درختان و سنگ ها و زمین ها به لرزه در آمدند و یکصدا گفتند : بر محمد رسول الله و بر تو سلام!

با دیدن این منظره دست و پای مردم لرزید و حتی سواری هایشان به لرزه افتادند و اسلحه از دستشان افتاد و با سرعت جلو آمدند و سر تسلیم فروآوردند. علی بن ابیطالب نماز صبح را به جماعت با آنان خواند و سپس در برابر آنان ایستاد و حمد و ثنای الهی به جا آورد و سپس نامه پیامبر را برای آنان قرائت کرد.

همان روز یک طایفه ی کامل مسلمان شدند و بعد، بقیه طوایف آنجا یکی پس از دیگری،اسلام آوردند. سپس اختلاف بین دو طایفه ای که وجود داشت مطرح شد.

بعد از بالا گرفتن دعوا و مشاجره ی بین فامیل، افراد شمشیر کشیدند. امیرالمومنین علیه السلام فرمود بیایید تا بین شما قضاوت کنم. بعد از قضاوت حضرت، عده ای پذیرفتند ولی عده ی دیگر راضی نشدند و تصمیم گرفتند نزد پیامبر آمده و نارضایتی خود را اعلام کنند.2

در آستانه حرکت

هنگام حج که رسید هنوز امیرالمومنین علیه السلام و همراهان در یمن بودند. پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله نامه ای برای ایشان و همچنین ابوموسی اشعری که او هم در منطقه ی دیگری در یمن بود فرستاده و دستور ملحق شدن به کاروان حج را داد. امیرالمومنین علیه السلام با دریافت نامه،با همراهان خود و جمع کثیر تازه مسلمان شده راه افتاد و بعد از تکمیل ماموریت(دریافت زکات و جزیه) راهی مکه شد.

شروع حرکت کاروان

بیست و پنج ذی القعده موعد حرکت بود و همه مشغول آماده سازی خود بودند.همسران و اهل بیت پیامبر نیز آماده می شدند. پیامبر ،شترها و لباس های احرام را آماده کرد.همچنین با سوالات متعدد مردم نیز سرو کار داشت.

حجة الوداع آنقدر اهمیت داشت که حتی زنان باردار که زایمانشان نزدیک بود با حضرت همراه شدند.یکی از مهم ترین این موارد مادر محمد بن ابی بکر بود که روز های آخر بارداری اش را می گذراند و منتظر تولد محمد بود.

یکی از مسائل مهم دیگر تعیین جانشین در نبود پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله بود.برای این منظور شخصی به نام "ساعدی انصاری" از طرف پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله انتخاب شد.او از کسانی بود که در جنگ احد فرار نکرده و همراه امیرالمومنین علیه السلام برای دفاع از جانپیامبر اسلام صلی الله علیه و آله جنگید. عمرو بن ام مکتوم نیز برای امور خاص در مدینه نیابت از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله را بر عهده گرفت.

پی نوشت ها:

1.جزیه حقی است که اهل کتاب(یهودی و مسیحی و زرتشتی)طبق قرار داد به حکومت اسلامی می پردازند.

2.اعلام الوری:ج1ص 257  .  المغازی واقدی ج2 ص 1079   . صحیح مسلم2ص 725  .مسند حنبل ج1 ص 167

مطالب با تصرف و تلخیص از کتاب گزارش حجة الوداع محمد باقر انصاری آورده شده است.

منبع: سایت تخصصی امیرالمومنین(علیه السلام)_ ابوتراب


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :