ghadir.tebyan.net
کد خبر : 53702
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1393 13:31
تعداد بازدید : 199

شیعه ی بی سواد از نگاه علامه امینی

روز قیامت با دشمنان امیرالمؤمنین مخاصمه خواهم کرد!همان طور که آنها وقت آقا را گرفتند،وقت مرا هم گرفتند؛وگرنه من میخواستم معارف امیرالمؤمنین را گسترش بدهم؛اینها آمدند مرا وادار کردند که من در اثبات امامت بنویسم.

نوشتن از شخصیتی که زندگی خود را وقف حضرت علی علیه السلام کردند بسیار سخت است، آنهم در عصر حاضر که دین، رنگ کمرنگی بر زندگی ما دارد و سایه ای کوچک بر لحظه هایمان انداخته! و تنها زمانی که منفعتی برایمان داشته باشد برایش قد علم می کنیم و قدمی برمی داریم، غریبه است خاطراتش برای زمان ما!
آری براستی کدام یک از ما برای اثبات سخنان مولایمان کار صعب و سخت به جان خریده ایم؟!
 
حجت الاسلام والمسلمین محمد مسعودی از استادان رجال و علوم حدیث حوزه علمیه قم چنین می گوید: علامه امینی(ره) احوالات عجیبی داشت. ما شنیده ایم که امیرالمومنین علی(علیه السلام)  در هر شب هزار رکعت نماز می خواندند. این مسئله مورد نقد برخی مخالفین قرار گرفت که مگر در یک شب، انسان چقدر می تواند نماز بخواند که هزار رکعت شود؟! در احوالات علامه امینی است که ایشان در سفری که به مشهد مقدس داشت، در حرم امام رضا علیه السلام شب ها هزار رکعت نماز می خواند تا ثابت کند چنین امری محال نیست.
 
این تنها یکی از احوالات این مرد بزرگ است، او برای اثبات ولایت امیرالمومنین علی(علیه السلام)  آنچه در توان داشت انجام داد و در نهایت اثر ارزشمندی از خود به جا گذاشت به نام الغدیر که اینک مرجع جامعی برای مسمانان است. نکات قابل تامل بسیاری در جمع آوری این کتاب وجود دارد که به چند مورد اشاره می شود:

هدفی که علامه برای تالیف این کتاب داشته از مواردی است که باید به آن اندیشید! "الغدیر، ملل اسلامی را در یک صف واحد، متحد و متشکل می سازد. مجموعه مطالب این اثر اتحادی را که در زمان رسول خدا (صلی الله علیه واله) در سایه هم دلی اسلامی بین صفوف مسلمین بود، دوباره به جوامع اسلامی باز می گرداند"
 
این هدف آنقدر برای علامه والا و حائز اهمیت بود که ایشان چهل سال متوالی و روزانه ۱۶ ساعت از عمر گرانبهایش را وقف جمع آوری آن نمودند! سعی و تلاش وصف ناپذیر علامه هم از مطالعات وسیع و گسترده ایشان نمایان است، ایشان می فرماید: «من برای نوشتن الغدیر، ۱۰ هزار کتاب را از بای بسم الله تا تای تمّت خوانده ام و به ۱۰۰ هزار کتاب مراجعه مکرر داشتم".
 
ایشان در «الغدیر» کوشیده است با نام بردن از ۱۱۰ تن از صحابه و ۸۴ نفر از تابعین پیامبر (صلی الله علیه واله) ـ که حدیث غدیر را رویات کرده اند ـ ولایت مطلقه ائمه معصومین را از طریق اثبات خلافت بلافصل امیرالمومنین علی(علیه السلام)  اثبات کرده و سپس ولایت غیر معصوم را نفی کند.
 
می گویند بعد از نوشتن الغدیر گفته بود: «روز قیامت با دشمنان امیرالمؤمنین مخاصمه خواهم کرد! همان طور که آنها وقت آقا را گرفتند، وقت مرا هم گرفتند؛ و گرنه من میخواستم معارف امیرالمؤمنین را گسترش بدهم؛ اینها آمدند مرا وادار کردند که من در اثبات امامتش کتاب بنویسم!"
 
و اینچنین بود که به عقیده بسیاری از علما، علامه امینی با نگارش کتاب «الغدیر» دل امیرالمومنین علی(علیه السلام)  و شیعیان آن حضرت را شاد کرد. ایشان  برای تدوین این کتاب به کتابخانه های کشورهای مختلف از جمله عراق، هندوستان، پاکستان، مغرب، مصر و کشورهای دیگر دنیا مسافرت کرد. نویسنده درباره کتاب چنین گفته:«من برای نوشتن الغدیر، ۱۰٬۰۰۰ کتاب را از بای بسم الله تا تای تمت خوانده ام و به ۱۰۰٬۰۰۰ کتاب مراجعه مکرر داشتم.»
 
راه شریک شدن در ثواب الغدیر

علامه امینی صاحب کتاب شریف الغدیر نقل می کنند که گفته است :هر کس بعد از صلوات بگوید (( و عجل فرجهم )) من او را در ثواب نوشتن کتاب الغدیر شریک می کنم.(( اللهم صل علی محمد و آل محمد وعجل فرجهم ))
 
 
زیارت جامعه کبیره بخوانید تا شیعه بی سواد نباشید!
 
علامه امینی می فرمودند که موضوع "زیارات" و "ادعیه" بدان گونه که در مکتب تشیع مطرح شده در هیچ دین و مذهبی طرح نگردیده است و اگر کسی با این زیارات و ادعیه مانوس بشود و متوجه باشد که چه می خواند و فلسفه و حکمتش را بداند، این فرد، شیعه بی سوادی نمی شود. ایشان می گفتند کسی که زیارت جامعه کبیره را بخواند و بداند که چه می گوید این فرد، شیعه بی سواد نیست چرا که می فهمد دین یعنی چه.
 
تاکنون اندیشیده اید صاحب کتاب الغدیر، چه خصوصیاتی داشت که توانست این اثر گرانبها را که چراغ خانه دل های با صفا و مشعل هدایت امت تا طلوع خورشید ولایت شد از خود جای بگذارد و اسطوره ای شود که به تعبیر استاد جلال الدین همایی: "علامه امینی در واقع نمرده، بلكه حیات جاودانی یافته است."
 
یکی از مسائل اساسی که در زندگی ایشان خیلی مهم بوده توجه به قرائت قرآن و انس با قرآن بوده است. ایشان در ماه مبارک رمضان خود را برای روزه داری و عبادات از کارهای دیگر فارغ می کردند و در این ماه ۱۵ ختم قرآن داشتند. چهارده ختم به نیت چهارده معصوم علیهم السلام و یک ختم به نیت پدر و مادر خود. و در ماههای دیگر حداقل یک ختم قرآن داشتند. تاثیر این قرائت ها و انس با قرآن در قلم ایشان دیده می شود چرا که نوشته های ایشان بسیار روان و محکم است و البته تاثیر آن در الغدیر بسیار مشهود می باشد که استشهادهایی که ایشان در الغدیر به آیات قرآن داشته اند به گونه ای بوده که انگار این آیه برای آن موضوع مطروحه نازل شده است.
 
ایشان روی توسلات هم خیلی تکیه می کردند و شدیداً به زیارت جامعه کبیره، زیارت امین الله و زیارت عاشورا معتقد و مقید به خواندنش بودند و بسیاری از ادعیه را حفظ بودند.
یک قسمت عظیمی از زندگی مرحوم علامه را ادعیه و توسلات و تمنای از اهل بیت علیهم السلام و خصوصاً زیارات پر کرده بود. ایشان هر شب به زیارت حرم امیرالمومنین علی(علیه السلام)  مشرف می شدند و آنقدر آداب را در زیارت رعایت می کردند که مردم می ایستادند و به ایشان می نگریستند که آداب را بیاموزند. ایشان با کمال خضوع و خشوع و با حزن، بالای سر امام می نشستند و با برخی الفاظِ زیارات با امام سخن می گفتند و آنقدر اشک می ریختند که بر روی محاسن شان جاری می شد و آنقدر غرق زیارت می شدند که اکثراً از یک ساعت هم می گذشت.
 
علامه امینی وقتی در حرم این الفاظ را می خواند که: اشهد انّک تسمع کلامی و ترد سلامی، یقین داشت که مقابل حضرت نشسته و با ایشان صحبت می کند و جوابش را نیز از حضرت می گیرد. و این رتبه ی خیلی بالایی در ولایت است.
 
ایشان اکثراً وقتی به زیارت حرم حضرت سیدالشهدا علیه السلام مشرف می شدند با پای پیاده می رفتند و مسئله قابل توجه اینست که ایشان از راه اصلی نمی رفتند بلکه مسیر را از میان روستاها انتخاب می کردند و شب را به صورت ناشناس در منزل آنها می ماندند و در آنجا به سخنرانی در باب معارف دین و اهل بیت علیهم السلام می پرداختند و بدین وسیله طعم شیرین معارف الهی را به کامشان می نشاندند.


منابع :
1. حماسه غدیر، ص 551.
2. مقدمه الغدیر، ج 1، صص 77 – 78، چاپ 1368
3 . مرحوم سیدجعفر شهیدی (از یاران علامه در تهران و نجف)

منبع:
فرهنگ نیوز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :