ghadir.tebyan.net
کد خبر : 66035
تاریخ انتشار : 20 دی 1393 16:2
تعداد بازدید : 192

قسمت هاى مهم سخنرانى رسول خدا( صلی الله علیه و آله)(2)

آگاه باشيد، با على (عليه السلام) هيچكس جز بدبخت بد انجام، دشمنى نمى ورزد، و هيچكس جز پرهيزكاران، دوستى على (عليه السلام) را بجان نمى خرند، و جز مؤمن مخلص، كسى به على (عليه السلام) ايمان نمى آورد.


پس از اجتماع 120 هزار حاجى كه از مراسم بازگشته بودند، در آن هواى گرم، پیامبر بر روى جهاز شتران بالا رفت، و پس از حمد و سپاس پروردگار، و تذكر دادن نعمت هاى فراوان الهى، و يادآورى زحمات و رنج بزرگ دوران رسالت ، و اتمام حجت با انبوه مسلمانان سراسر بلاد اسلامى ، به تشريح و تبيين پيام الهى در امامت على بن ابيطالب (عليه السلام ) و فرزندان او تا قيام قيامت ، پرداخت با كلماتى
:

رسا، بليغ،آشكار،  بی كنايه و با زبانى قابل فهم عموم مردم حاضر در صحنه ، بى هراس و بدون ترديد

كه پس از آن خطبه گويا و بيان جاودانه و رسا، هيچكس در راه هدايت ، و انتخاب امام برحق ، ترديدى نداشت.

در مقاله گذشته به چند مورد از این موارد پرداختیم حال به ادامه قسمت هاى مهم سخنرانى رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) اشاره مى كنيم :

1 - تكميل دين با ولايت على (عليه السلام )

پس از اعلام ولايت ، و يادآورى ارزشهاى امام على (عليه السلام ) ، به يك نكته مهم ديگرى اشاره مى فرمايد كه در پيام الهى نيز نهفته بود و آن: تكميل دين با ولايت على (عليه السلام )است .
يعنى دين اسلام بدون ولايت امامان معصوم (عليهم السلام ) كامل نخواهد بود، و جامعه اسلامى بدون رهبرى امام معصوم (عليه السلام ) به رشد و سعادت نخواهد رسيد.
زيرا امام معصوم (عليه السلام ) تفسير كننده صحيح قرآن، و حافظ دين و امت اسلامى است، و بدون امامت، ره آورد رسالت تداوم نخواهد يافت، كه خداوند بزرگ در پيام غدير فرمود:
و ان لم تفعل فما بلغت رسالته .
(اگر امروز ولايت على (عليه السلام ) و فرزندانش را اعلام نكنى ، رسالت خود را به پايان نرسانده اى .) 1

از اين رو در آن سخنرانى معروف روز غديرخم فرمود:

(اى جمعيت انبوه مسلمانان ! همانا خداوند عزيز و بزرگ ، دين شما را با اعلام ولايت على (عليه السلام ) كامل گردانيد، حال اگر كسى از امامت على (عليه السلام ) و ديگر امامان جانشين او كه از فرزندان على (عليه السلام ) هستند تا روز قيامت ، سرباز زند پس از عرضه اعمال بر خدا، از كسانى خواهد ب ود كه همه اعمال او نابود خواهد شد، و جاودانه در آتش قرار خواهد گرفت ، كه هرگز از شدت عذاب كاست نگردد، و به آنان مهلت داده نحواهد شد.)

2 - افشاى چهره واقعى دشمنان على (عليه السلام )
چون امر الهى در ولايت عترت پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) ابلاغ ، و ويژگى هاى امام به حق براى همگان بازگو شد، حال بايد پرده از چهره واقعى دشمنان اسلام و امامت ، منافقان پوشانده شده در پوشش ظاهرى دين ، و منتظران بى تقوى ، و فرصت طلبان بى پروا، بردارد.
تا دوستان ولايت آنان را بشناسند، و در موضعگيريها روش برخورد با آنان را بدانند كه فرمود:

(اى مردم ، لعنت شده ، لعنت شده ، خشم خدا را خريد، خشم خدا را خريد آنكس كه سخن امروز مرا رد كند، و با آن موافقت نكند.
آگاه باشيد: همانا جبرئيل از خداوند بزرگ به من خبر داد كه :
هر كس با على دشمنى كند، و ولايت او را نپذيرد پس لعنت خدا بر او باد، پس هر كسى بايد در انتظار اعمالى باشد كه براى فردا پيش فرستاده است .
مردم ! پروا كنيد كه با امر خدا مخالفت نمائيد، پس لرزان شود قدمهائى كه در گذشته با ايمان استوار بود، و همانا خداوند از اعمال شما آگاه است .
آگاه باشيد، با على (عليه السلام) هيچكس جز بدبخت بد انجام، دشمنى نمى ورزد، و هيچكس جز پرهيزكاران، دوستى على (عليه السلام) را بجان نمى خرند، و جز مؤمن مخلص، كسى به على (عليه السلام) ايمان نمى آورد.
سوگند به خدا درباره على (عليه السلام ) سوره عصر نازل شد كه :
((بنام خداوند بخشنده و مهربان ، سوگند به روزگار، كه انسانها در زيانكارى اند، جز آنانكه ايمان آوردند، عمل نيكو انجام دادند، و به حق و شكيبائى سفارش كردند.))

3- هشدار از قدرت طلبان منتظر فرصت
سپس به خطر ارتجاع فكرى ، و بازگشت به جاهليت اشاره مى كند، و هشدار مى دهد كه مبادا قدرت طلبان منتظر فرصت ، با فريب و نيرنگ ، امامت را غصب ، و مردم را به انحراف كشانند فرمود:
(اى جمعيت انبوه مردم ، پس از من حاكمان دروغين ، قدرت را بدست مى گيرند و مردم را بسوى آتش جهنم مى خوانند، كه در روز قيامت ياورى ندارند.
اى مردم ، همانا خداوند بزرگ و من از آنان بيزاريم .
اى مردم زمامداران غاصب پس از من و پيروانشان ، و دوستان و يارانشان ، در پائين ترين نقطه سوزان جهنم قرار دارند، و چه بد جايگاهى براى متكبران خواهد بود!!)

سپس فرمود:
الا لعن الله الغاصبين و المغتصبين .
(آگاه باشيد! لعنت خدا بر غصب كنندگان ولايت اهل بيت (عليه السلام ) و يارى دهندگانشان .)

4- مسئوليت همگان تبليغ
پيامبر اسلام (صلى الله عليه و آله و سلم) براى تحقق امر ولايت على (عليه السلام ) ، در آن روزگارانى كه از رسانه هاى خبرى امروز، و وسايل ارتباط جمعى عصر ما، از رزونامه ها، مجلات، راديو، تلويزيون، ماهواره، فاكس، خبرى نبود، به مسئوليت همگانى مسلمين در تبليغ فرمان الهى اشاره مى كند، كه :
((وظيفه همه مسلمين ، ابلاغ حماسه غدير است )).
تا در تاريخ ثبت شود
در شعر شاعران جايگاه بايسته اى پيدا كند
در سينه ها حفظ و نقل گردد
تا نتوانند چنين حقيقت آشكارى را انكار كنند، كه فرمود:
(اى جمعيت انبوه مسلمانان ، من على (عليه السلام ) را در ميان شما، امام مسلمين باقى مى گذارم كه او و فرزندان او وارث من تا روز قيامت مى باشند.
همانا من امر الهى را كه مامور ابلاغ آن بوده ام به شما رسانده ام ، كه حجت آشكارى بر هر حاضر و غائب است .
به آنها كه امروز با ما هستند
و آنانكه در اين جمعيت نيستند.
آنانكه هم اكنون از مادر متولد شدند يا در آينده متولد خواهند شد.
پس بر حاضران در صحنه غدير، واجب است كه امر الهى را به ديگران كه حضور ندارند برسانند، و بر پدران واجب است كه حماسه غدير را به فرزندان خود تا روز قيامت بشناسانند).

5 - دعا و درخواست از خدا
آنگاه دستها را به سوى پروردگار جهانيان دراز كرده و به نيايش پرداخت كه :
(پروردگارا، دوستان على را دوست بدار، و دشمنان على را دشمن دار، و كسى كه ولايت على را انكار كند لعنت كن، و بر آنكس كه حق على را غصب نمايد خشم گير
پروردگارا! تو بر من اين فرمان را نازل كردى كه :
امامت پس از من به على تعلق دارد.
و من آن را براى مردم بيان داشتم .
و تو فرمان دادى با گزينش على به امامت امت اسلامى ، دين بندگان تو تكميل گردد، و نعمت تو بر مسلمانان به كمال رسد.
و تو اسلام كامل را براى مسلمانان انتخاب فرمودى ، و در قرآنت يادآورى كردى كه :
((هركس غير از اسلام دينى انتخاب كند، از او پذيرفته نخواهد شد و او از زيانكاران است .))
پرورودگارا! همانا من به يگانگى تو شهادت مى دهم ، و بر شهادت من همان كافى است كه امر تو را در روز غدير ابلاغ كردم .)

6- فرمان بيعت عمومى

پس از تبليغات گسترده ، و اتمام حجت هاى فراوان ، و شناساندن انديشه هاى والاى حضرت اميرالمؤ منين على بن ابيطالب (عليه السلام ) و هشدار از پيمان شكنى غاصبان، و افشاى چهره دشمنان ، فرمان عمومى ((بيعت آگاهانه )) را صادر فرمود:

(آگاه باشيد، همانا پس از سخنرانى ، شما را به بيعت كردن با على ، فرا مى خوانم ، كه با او بيعت كنيد، و به امامت او اعتراف نمائيد و با امامان پس ‍ از او بيعت كنيد
آگاه باشيد همانا من با خدا بيعت كردم
و على با من بيعت كرد
و من از جانب خداى بزرگ شما مردم را براى بيعت كردن با على فرا مى خوانم
پس هر كس پيمان شكند به زيان خود عمل كرده است من از طرف خداوند مامورم تا از شما براى على بيعت گيرم ، پس آنچه از طرف خداى بزرگ در امر ولايت على نازل شد اعتراف كنيد، و او را اميرمؤمنان بدانيد، و امامت امامان پس از على را كه از خاندان من، و از فرزندان على مى باشند، بپذيريد، كه آخرين آنها، و قائم آنها، حضرت مهدى (عليه السلام) است، تا روز قيامت كه به حق قضاوت خواهد كرد)

پس از سخنرانى ، پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) ابتدا خود با على به عنوان اميرمؤمنان بيعت كرد، و آنگاه مردان تا غروب آفتاب ، و زنان تا پاسى از شب گذشته ، با على (عليه السلام )بيعت كردند، و حماسه جاودانه غدير تحقق يافت .
مردم دست در دست على (عليه السلام )گذارده بخ بخ لك يا اميرالمؤمنين (عليه السلام)
((تبريك ، تبريك اى اميرمؤمنان )) مى گفتند.
و براى بيعت زنان ، طشتى پر از آب در پيش روى امام نهادند كه دست امام در آب فرو رفته ، و زنان نيز با فرو بردن دست خود در آب ، و سلام كردن به امام، بيعت مى كردند.

پی نوشت ها:

1- مائده : 67.


منبع: خلاصه ای از کتاب حماسه غدير و آشكار شدن توطئه هاى پنهان
محمد دشتى


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :